Cupa României la Padbol 2024: Un spectacol sportiv de excepție la Complexul Sportiv Național Lia Manoliu

În weekendul 12-13 octombrie, Complexul Sportiv Național Lia Manoliu din București a găzduit una dintre cele mai așteptate competiții sportive ale anului: Cupa României la Padbol, ediția 2024, un eveniment organizat de Federația Română de Padbol cu sprijinul Agenției Naționale Pentru Sport. Pasionații acestui fenomen sportiv în plină ascensiune au asistat la un spectacol remarcabil, unde 16 echipe din întreaga țară au luptat pentru supremație.

Deschiderea oficială a evenimentului a fost marcată de recunoașterea celor mai bune cluburi, conform clasamentului Campionatului Național 2024. Astfel, Campioana Națională a Românei, CS Padbol Giurgiu a primit trofeul suprem, ridicat de Mugurel Vrabie, Gabriel Turnea și Valentin Andrei, președintele clubului și cel care a susținut constant această performanță. Echipa a fost premiată de Federația Română de Padbol și partenerul oficial Maxbet.  Titlurile de vicecampioană națională și loc 3 au mers către ACS Flux Arena Craiova și ACS Sportul pentru Viitor-Padbol Arena București.

Faza grupelor: Meciuri intense pe terenurile de padbol

Ziua de sâmbătă, 12 octombrie, a fost dedicată fazei grupelor, în care s-au desfășurat 24 de meciuri pe cele trei terenuri de padbol special amenajate și omologate pentru competiții. Jucătorii de padbol au dat totul pe teren, fiecare echipă fiind motivată să ajungă în fazele eliminatorii.

Ziua decisivă: Faze eliminatorii și finala

Duminică, 13 octombrie, au avut loc fazele eliminatorii, iar echipele au intrat pe teren cu un singur gând: calificarea în finală. Sferturile de finală au fost extrem de disputate, iar la finalul lor, s-au calificat în ultimul act următoarele echipe:

• ACS Flux Arena Craiova 1, reprezentată de Olivian Surugiu și Victoraș Popescu, campionii mondiali en-titre.
  • ACS Padbol Giurgiu, formată din Mugurel Vrabie, Gabriel Turnea și Valentin Andrei, actualii campioni naționali.
  • ACS SPV Padbol Arena București, cu Floris Stănculea și Adrian Cătrună.
  • ACS Flux Arena Craiova 2, respectiv Laurențiu Dinuică și Răzvan Ciobanu.

Semifinalele au decis finaliștii. În meciul pentru locurile 3-4, echipa craioveană formată din Laurențiu Dinuică și Răzvan Ciobanu s-a impus în fața bucureștenilor Floris Stănculea și Adrian Cătrună, cu scorul de 6-4, 6-4, adjudecându-și astfel medalia de bronz.

Finala: O confruntare decisă de o accidentare

Finala Cupei României 2024 a fost una extrem de așteptată, punând față în față cele mai bune echipe ale momentului. Olivian Surugiu/Victoraș Popescu și Mugurel Vrabie/Gabriel Turnea, care împreună au câstigat pentru România titlul de vicecampioană la Cupa Națiunilor Austria 2024, devin adversarii cei mai de temut în competițiile interne. Atmosfera a fost electrică, iar tensiunea de pe teren s-a simțit la fiecare lovitură.

Din păcate, meciul s-a încheiat prematur, în primul set, din cauza unei accidentări suferite de Victoraș Popescu, care nu a mai putut continua. Astfel, titlul de câștigători ai Cupei României la Padbol pentru al doilea an consecutiv a revenit echipei din Giurgiu, formată din Mugurel Vrabie, Gabriel Turnea și Valentin Andrei.

Ocupanții podiumului au fost recompensați cu medalii, diplomă și cupe, dar și cu premii oferite de către Federația Română de Padbol și partenerul oficial Maxbet.ro, o motivație și o bucurie în plus pentru cei care se antrenează în mod constant pentru performanță.

Organizare impecabilă și recunoașterea padbolului românesc

Ediția din 2024 a Cupei României la Padbol a fost încă o reușită notabilă pentru Federația Română de Padbol, care continuă să își pună amprenta asupra dezvoltării, promovării și imaginii deoasebite pe care o aduce acestui sport în România. Tensiunea, fair-play-ul și talentul demonstrat de sportivi au transformat acest weekend într-o sărbătoare a padbolului, lăsând publicul cu dorința de a vedea mai multe astfel de competiții de anvergură în viitor.

Printre sponsorii și partenerii care au susținut această ediție a Cupei României la Padbol enumerăm Complexul Sportiv Național Lia Manoliu, Maxbet.ro, Dor Travel, ESX-Abonamente Săli, Dakor.

Parteneri media ai evenimentului – Agerpres, Ziarul News, Presa de Azi, Club Antreprenor, Ziarul Pozitiv, Ghidul Primăriilor, Radio Național FM